Dzień Matki w Norwegii – jak go obchodzą w kraju fiordów? I dlaczego akurat w lutym? Jakie niespodzianki mogą czekać na mamę w Norwegii?

Święto przywędrowało do Europy (w tym do Skandynawii)  ze Stanów Zjednoczonych, ale w Norwegii w przeciwieństwie do większości pozostałych krajów europejskich przyjęło się w lutym. Od początku istnienia Dzień Matki przypada w drugą niedzielę drugiego miesiąca roku.  

Jedną z inicjatorek  wprowadzenia tego święta była norweska działaczka polityczna Karen Platou. Karen w 1922 r. jako pierwsza kobieta zasiadła w norweskim parlamencie.

Jednak już cztery lata wcześniej zainicjowała wraz z inną aktywistką społeczną,  Dorotheą Scholdager, akcję promocyjną na rzecz wprowadzenia w kraju Dnia Matki. Dzięki ich intensywnej kampanii o potrzebie takiego święta zaczęto pisać w gazetach i dyskutować w wielu organizacjach społecznych. W tym czasie ruch społeczny i zdrowotny w Norwegii przeżywał intensywny rozwój. Był to więc okres sprzyjający takim inicjatywom.

Dzień Matki po raz pierwszy

Dzień Matki w kraju fiordów po raz pierwszy oficjalnie świętowano w Bergen w 1919 r.  – 101 lat temu. Od tamtej pory każdej mamie miała należeć się szczgeólna uwaga i serdeczność. 

kulinarne wędrówki po Norwegii
Photo by Fotodokwadratu

Z czasem stało się to miłym świętem rodzinnym. Zwyczajowo mama w Norwegii dostaje tego dnia śniadanie do łózka.  Oprócz tego czekoladki i/lub kwiaty. W przedszkolach  (obecnie już rzadziej w szkołach) dzieci przygotowują dla swoich mam kartki i drobne prezenty.  

Saga na prezent

W Norwegii w niektórych rodzinach istnieje zwyczaj, by mamie w dniu jej święta wręczać lekkie, poczytne książki. Dlatego często w prezencie mamy dostają wielotomowe norweskie sagi. To miła i odprężająca lektura zwłaszcza dla zabieganych wspólczesnych kobiet.

Autor zdjęcia głównego: Andreanita

saga-malowane-sny
Jedna z norweskich sag wydana w Polsce. Photo by Anita Kantor

Może to dobry pomysł na prezent również dla naszych pań?