Smaki Norwegii to więcej niż norweska kuchnia. To kobaltowe i błękitne wody fiordu, intensywny zapach suszonej ryby, magia przyrody. Ale jest w kraju fiordów jeszcze coś, co dodaje życiu lekkości.

Jak smakuje Norwegia? Czy jest słodka jak pyszny bezowy tort Pavlova, którego pierwsze kęsy delikatnie kruszą się na wargach, a słodycz rozpływa się w ustach? A może raczej jest słona i surowa jak morskie fale rozbijające się o prastare, wulkaniczne klify zachwycającego archipelagu Lofotów? Norwegia może też być niczym kwaśne niedojrzałe jabłko. Albo nawet gorzkie, naznaczone trudem i stresem codzienności w obcym kraju?

Może nie jest taka, jaka Ci się wyśniła? Jedno jest pewne. Norwegia nie pozostawi Cię obojętnym.

Wyczekiwana przyjemność smakuje lepiej.

Chris Bunch

Wracając do pytania: jaka dla Ciebie jest Norwegia? Wolę wierzyć, że wyobrażasz ją sobie jako pyszną Pavlovę. Wyrazistą jak te dumne, gniewne morskie fale roztrzaskujące się o górskie masywy Lofotów, z lekka ogrzane zatokowym prądem.

Taka jest Norwegia dla mnie.

Niezwykłe smaki Norwegii

Pierwszy raz przyjechałam tu dawno temu i zostałam prawie na rok. Wtedy nie miałam wielu oczekiwań. Po prostu nie wiedziałam, czego się spodziewać, dlatego wszystko, co mi się tu przydarzyło, chłonęłam z radością i z ciekawością. Zachwyciły mnie:

 • ciemność nocy polarnej
 • śnieżna biel krajobrazu
 • czystość i panujący wszędzie ład
 • oryginalność północnego dialektu
 • bogactwo i komfort na co dzień
 • serdeczność ludzi
 • prosta, smaczna kuchnia
 • życie w bliskim kontakcie z przyrodą

Dzięki przygodzie z Norwegią spełniłam więcej swoich marzeń, niż mogłabym sobie wyśnić. Zostałam tłumaczką języka norweskiego, opanowałam kilka innych obcych języków. Razem z najbliższą przyjaciółką wydaję książki norweskich autorek, o które czytelnicy wciąż rozpytują. To norweskie wielotomowe sagi, w których Polki zaczytują się od lat. Jak choćby w kultowej serii Saga o Ludziach Lodu. Ta saga towarzyszy wielu czytelnikom przez całe życie.

Wdzięczność

Gdy dzisiaj myślę o kraju, który tak bardzo zaważył na moim życiu i sprawił, że wszystko ułożyło się tak, a nie inaczej, uśmiecham się pod nosem. Jak wiele z tego zawdzięczam sobie samej? Jak wiele dobremu losowi i dobrym ludziom? Trudno powiedzieć.

Wiem na pewno, że…

Marzenia się spełniają. Ale jest jeden warunek. Trzeba za nimi podążać. Trzeba mocno wierzyć w marzenia, nawet te pozornie nierealne. To one dają napęd. Prowadzą tam, gdzie prowadzi serce. Nawet, gdy ludzie wokół nie rozumieją. Nie pozwalają się rozwijać. Czasem zniechęcają czy wręcz dołują.

Dlatego robię swoje. Nie przestaję marzyć, bo nigdy nie wiem, na jak ciekawe ścieżki te marzenia mnie zaprowadzą! I Tobie radzę to samo!

Zamień szarość w pogodny błękit

Jednym z takich marzeń jest właśnie ta strona i ten blog. Zbudowałam ją samodzielnie od zera. Kosztowało mnie to wiele godzin pracy, uczenia się całkiem nowych dla mnie rzeczy, pokonywania trudności. Czasem takich niemal nie do pokonania. I teraz jest, a Ty możesz przekonać się, co w sobie kryją moje Smaki Norwegii. Każdy z nas odbiera je inaczej, ale wierzę, że nie będą dla Ciebie obojętne. Zaglądaj tu, proszę, a z pewnością:

 • poznasz ciekawe potrawy norweskiej kuchni i przepisy na nie,
 • odkryjesz świąteczne zwyczaje i nietypowe tradycje,
 • dowiesz się, jak Norwegowie dogadują się ze sobą, mając tyle dialektów,
 • przekonasz się, z kim i kiedy warto włóczyć się po Norwegii,
 • znajdziesz prezent dla mamy lub babci, który sprawi, że znowu poczują się beztrosko jak dziecko,
 • poczytasz, posłuchasz, oderwiesz się od codzienności,
 • i znajdziesz tu fajne niespodzianki, które przyniosą Ci uśmiech.

A kto wie co jeszcze?

Rozgość się i uśmiechnij 

To co? Będziesz tu zaglądać? Liczę na to z całego serca. I gorąco proszę o komentarze. Czego chciałabyś/chciałbyś się o Norwegii dowiedzieć? Może szukasz jakiegoś rozwiązania? A może mieszkasz w Norwegii, ale nie rozumiesz jakiegoś sformułowania? Język norweski Cię przerasta? Pisz, a na pewno znajdę jakąś radę.

A tu znajdziesz inne ciekawe i przydatne teksty:

Rømmegrøt. Szybko, tanio i pysznie.

Tego możesz nie wiedzieć o języku norweskim.

Książka pełna humoru. Tu każda strona przynosi uśmiech.

Jak przeżyć noc polarną na Północy.

Dzieci, parady i stroje ludowe.

Jak poczuć klimat północnej Norwegii, nie wychodząc z domu.

A może znasz jakieś norweskie smaki, przed którymi lepiej zmykać? Podziel się!

Z serdecznością Magdalena Wytrębowicz