Smaki Norwegii to więcej niż norweska kuchnia. To kobaltowe lub błękitne wody fiordu, intensywny zapach suszonej ryby, zachwyt wobec magii przyrody. I norweskie sagi, od których trudno się oderwać. Odkryj, poczuj i pokochaj Smaki Norwegii.

Jak smakuje Norwegia? Czy jest słodka jak cudowny bezowy tort Pavlova, którego pierwsze kęsy delikatnie kruszą się na wargach, a jego słodycz rozpływa się w ustach? A może raczej słona i surowa jak morskie fale rozbijające się o prastare, wulkaniczne klify zachwycającego archipelagu Lofotów?

A może Norwegia jest dla Ciebie kwaśna jak niedojrzałe jabłko. Albo nawet gorzka, naznaczona trudem i stresem codzienności w obcym kraju? Może nie jest taka, jaka Ci się wyśniła?

Jedno jest pewne. Norwegia nie pozostawi Cię obojętnym.

Wyczekiwana przyjemność smakuje lepiej.

Chris Bunch

Wolę wierzyć, że wyobrażasz ją sobie jako pyszną Pavlovę. Wyrazistą jak te dumne, gniewne morskie fale roztrzaskujące się o górskie masywy Lofotów, leciutko ogrzane zatokowym prądem.

Taka jest Norwegia dla mnie.

Malownicze smaki Norwegii

Przyjeżdżając tu przed laty, nie miałam zbyt wielu oczekiwań. Po prostu nie wiedziałam, czego się spodziewać, więc wszystko, co mi się tu przydarzyło, chłonęłam z radością i ogromną ciekawością. Ciemność nocy polarnej. Śnieżną biel krajobrazu. Czystość i panujący wszędzie ład. Oryginalność północnego dialektu. Bogactwo i komfort na co dzień. Serdeczność ludzi. Prostą, smaczną kuchnię. Życie w bliskim kontakcie z przyrodą.

Dzięki przygodzie z Norwegią spełniłam więcej swoich marzeń, niż mogłabym sobie wyśnić. Zostałam tłumaczką, opanowałam kilka innych języków. Razem z najbliższą przyjaciółką wydaję książki norweskich autorek, o które czytelnicy wciąż wypytują. I wciąż się w nich zaczytują jak choćby w kultowej serii Saga o Ludziach Lodu

Gdy dzisiaj myślę o kraju, który tak bardzo zaważył na moim życiu i sprawił, że wszystko ułożyło się tak, a nie inaczej, uśmiecham się pod nosem. Jak wiele z tego zawdzięczam sobie samej? Jak wiele dobremu losowi i dobrym ludziom? Trudno powiedzieć.

Wiem na pewno, że…

Marzenia się spełniają. Ale jest jeden warunek. Trzeba za nimi podążać. Trzeba mocno wierzyć w marzenia, nawet te pozornie nierealne. To one dają napęd. Poprowadzą tam, gdzie prowadzi serce. Nawet, gdy ludzie wokół nie rozumieją. Nie pozwalają się rozwijać. Czasem zniechęcają czy wręcz dołują.

Dlatego robię swoje. Nie przestaję marzyć, bo nigdy nie wiem, na jak ciekawe ścieżki te marzenia mnie zaprowadzą! I Tobie radzę to samo!

Zamień szarość w pogodny błękit

Przywołaj Smaki Norwegii. Dowiedz się, co w sobie kryją. Każdy z nas odbiera je inaczej, ale wierzę, że nie będą dla Ciebie obojętne. Zaglądaj tu, proszę, a z pewnością:

  • poznasz ciekawe potrawy norweskiej kuchni i przepisy na nie,
  • odkryjesz świąteczne zwyczaje i nietypowe tradycje,
  • dowiesz się, jak Norwegowie dogadują się ze sobą, mając tyle dialektów,
  • przekonasz się, z kim i kiedy warto włóczyć się po Norwegii,
  • znajdziesz prezent dla mamy lub babci, który sprawi, że znowu poczują się beztrosko jak dziecko,
  • poczytasz, posłuchasz, oderwiesz się od codzienności,
  • i znajdziesz tu fajne prezenty, które przyniosą Ci uśmiech i odprężenie.

A kto wie co jeszcze?

Rozgość się i uśmiechnij 

To co? Będziesz tu zaglądać? Liczę na to z całego serca. I gorąco proszę o komentarze. Czego chciałabyś/chciałbyś się o Norwegii dowiedzieć? Może szukasz jakiegoś rozwiązania? A może mieszkasz w Norwegii, ale nie rozumiesz jakiegoś sformułowania? Język norweski Cię przerasta? Pisz, a na pewno znajdę jakąś radę.

A tu znajdziesz inne ciekawe i przydatne teksty:

Rømmegrøt. Szybko, tanio i pysznie.

Jak odchudzić plaster sera.

Tego możesz nie wiedzieć o języku norweskim.

Książka pełna humoru. Tu każda strona przynosi uśmiech.

Jak przeżyć noc polarną na Północy.

Dzieci, parady i stroje ludowe.

Jak poczuć klimat północnej Norwegii, nie wychodząc z domu.

A może znasz jakieś norweskie smaki, przed którymi lepiej zmykać? Podziel się!

Z serdecznością Magdalena Wytrębowicz